Doğru aldığınızda takı eşyaları mükemmel bir hediye olabilir. Kişisel, zamansız ve özel bir anı taçlandırmak için harika bir yoldur. Ancak, doğru parçayı seçmek zor olabilir, bu yüzden mücevherleri o özel kişiye verirken sizi doğru takıya yönlendirmek için düşünülmesi gereken birkaç şeyin bir listesini çıkardık.

Hediye Alacağınız Kişinin Moda Stili

Kişinin stiline bakın. Mesela, istifleme halkaları, ince zincir kolye gibi küçük zarif mücevher parçalarını ya da manşet bileziği ve modern boyunluk gibi büyük parçaları takma eğiliminde mi? Yoksa daha klasik ve basit, yani elmas, saplama küpeler veya inci kolyeleri mi tercih ediyor? Neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini düşünün. Mücevherat koleksiyonunda veya gardırobunda sevdiği ve hediyelik takı seçiminde size yardımcı olacak şeyler var mı? Yaptığı stil ve moda seçenekleri içsel benliğinin ifadesi, dünyayı nasıl gördüğünün ve kişiliğini ifade etme çabası. Tesadüfen ne giydiğini veya ne zaman dışarı çıktığını ve hangi mücevherlerin ona yakışacağını düşünün.

İnce İpuçları

Birçoğumuz dilek listemizde bir şeyler bulundururuz.  Eğer dikkat ederseniz, sizi doğru yöne yönlendirmek için çok ince ipuçlarını alabilirsiniz. Sosyal medyada takip ettiklerine, televizyonda ve dergilerde gördüklerine verdiği tepkilere dikkat edin. Sevdiği parçaların tarzını ve görünümünü not alın. Bu, genel tarzıyla potansiyel bir mücevherat seçiminde size yardımcı olacaktır.

Özel Metal Renk Seçimi

Ağırlıklı olarak altın, gümüş ya da rosegold mu tercih ediyor? Kuyumculuk söz konusu olduğunda metal renklerini karıştırmak daha popüler hale gelmiştir ve artık pek çok mücevher tek parçada gümüş ve altından oluşmaktadır. Bununla birlikte, bir renge daha çok meyilliyse, seçiminizi bu renkten yana kullanın.

Mücevher Takımı

Ürünü hediyelik takı seçiminde kişiselleştirmek ister misiniz? Eğer öyleyse, eserin yazmak istediğiniz herhangi bir mesaj veya tarih için yeterli alana sahip olması gerekir. Hediyeyi vereceğiniz kişi sonsuza dek bu parçayı o zaman ve mekanla ilişkilendirecektir. Bu yüzden bir gravür, hediye mücevherlerini daha da zamansız ve eşsiz hale getirebilir. Sadece öğeye, gravüre ve yılın zamanına bağlı olarak, gravürün işlenmesi için 2-5 gün ayırdığınızdan emin olun. Artık bir stil fikriniz olduğuna göre, hangi mücevher kategorisini alacağınıza karar vermelisiniz.

Küpe

İlk önce bakmanız gereken şey kulaklarının delik olup olmadığıdır. Kadınların çoğunun kulakları delik olsa da, emin değilseniz, bunun yerine bir bilezik ya da kolye seçmeyi düşünebilirsiniz. Küpeler tam da onun tarzı ise, göz önünde bulundurulması gereken birkaç farklı küpe çeşidi vardır; kısa küpeler, uzun küpeler veya modern küpe modelleri.  Yine burada genel moda stilini, fark ettiğiniz ipuçlarını ve mevcut küpelerinin stilini ve şeklini inceleyebilirsiniz.

Yüzük

Eğer kız arkadaşınız için hediye satın alıyorsanız, yüzük pek iyi bir fikir olmayabilir. Bir yüzük kutusunun görülmesi derhal bir düşünceyi akla getiriyor. Bu da ya hayal kırıklığına uğraması ya da biraz korkması veya her iki şekilde de garip hissetmesiyle sonuçlanacak bir durum. Söz konusu kişiyle nişanlıysanız veya evliyseniz, daha güvenli bir bölgedesiniz demektir. Bir yüzüğün takı seçiminde en uygun alternatif olduğuna karar vermişseniz, kendinize aşağıdakileri sorun;

  • Parmağının büyüklüğünü biliyor musunuz? (Boyutunu anlamaya çalışıyorsanız hangi parmak ve hangi el denklemin içine girecektir. Sol elinizdeki parmaklar genellikle sağınızdakilerden daha küçüktür.)
  • Parmağına tam oturmazsa, yüzük değiştirilebilir mi?
  • Yüzüklerinden birini ödünç alabilir ve boyutunu ölçebilir misiniz? (Bir yüzüğün büyüklüğünü kontrol etmek bir dakika sürer; çoğu kuyumcu, dükkanlarından bir şey satın almasanız bile, sizin için büyüklüğünü kontrol eder.) Ama hangi parmağına taktığını not almayı unutmayın.

Farklı yüzük stilleri, şekline bağlı olarak parmakların daha uzun veya daha ince görünmesini sağlar. Parmağının şeklini yansıtan yüzükler takmayı tercih edeceği için kullandığı yüzüklerin neye benzediğini düşünün.

Bilezik

Gündelik ya da özel zamanlarda, farklı bilezikler fark yaratabilir. En basit şekilde öne çıkmanıza izin verir. Bilezikler genellikle küçük, orta veya büyük boylarda mevcuttur ve neyin uygun olacağını tahmin edebilirsiniz. Ayrıca, bir yanı açık olan ve çoğu boyuta uyacak şekilde ayarlanabilen ve ideal bir hediye olan kol düğmesi seçeneği de bulunmaktadır.

Kolyeler

Bir kolye aynı zamanda, romantik bir jest yapmanıza izin verdiği için mükemmel bir sevgililer günü hediyesidir. Her ne kadar çoğu kadının birkaç kolyesi olsa da, hediyelik takı seçiminde tercihinizi doğru yaparsanız hediyenizi her zaman kullanması muhtemeldir. Standart kolye uzunluğuna sadık kalmayı deneyebilirsiniz. Daha uygun bir beden ve eğer farklı bir uzunluk tercih ederse daha sonra kendisi de değiştirilebilir.