Boynunuza göre doğru takıları seçmek zor olabilir. Herkesin farklı bir boyun şekli ve size yakışacak takı modelleri vardır. Size çok yakışan şey başkasında o kadar iyi görünmeyebilir. Çoğunlukla kolyeyi taktıktan sonra görünüşünüzden memnun kalmazsanız, boyun çizgisine değil de elbiselere odaklanırız. Mücevheratta ve boyun çizgisinin uyumunda yanlış bir şeyler olabileceğini düşünmek yerine elbiseleri değiştirmeye devam ederiz.  

Boynunuz için doğru takıları seçmenize yardımcı olacak püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Size uygun mücevher türlerine dikkat etmek ve bunları satın almak daha akıllıca olacaktır. Her türlü mücevherin sizin için üretilmediğini, bu nedenle güzel bir kolye hoşunuza gitse bile üstünüzde o kadar hoş durmayabileceğini unutmamalısınız. Aynı zamanda taktığınız kolye ve küpe uyumu da en az boynunuza ve kıyafetinize yakışması kadar önemlidir. Doğru seçimler için bazı ipuçlarını kontrol edelim.

Straplez Elbiseler ile Uyumlu Kolye ve Küpeler

Askısız bir elbise giydiğinizde, boyun ve omuzlarınızın daha fazla ön planda olacağını biliyorsunuz. Dolayısıyla, bunu göz önünde bulundurarak, boncuk veya mücevherlerden yapılmış bir gerdanlık tasarımı seçebilirsiniz. Başka bir seçenek de kişiliğinizi tamamlayabilen damla kolye takmak olabilir. Elbise üzerinde süslemeleriniz varsa, mücevher için basit bir tasarım seçmeyi düşünebilirsiniz.  Her durumda da ön planda olan boynunuz olacağı için dikkati bir de kulaklarınıza vermemek adına tek taşlı küpeler uyumlu bir seçim olacaktır.

V Yaka Elbiseyle Kolye ve Küpe Uyumu

V yakalı elbiseler ile dikkat göğüs üzerinde değil, derin bölünmedir. Yaklaşık 7 – 8 cm uzunluğa sahip bir kolye takmanız harika sonuç verir. Kolye elbisenin yaka kısmının üstünde kalmalıdır. Tüm elbiselerle birlikte giden inci kolye takmayı düşünebilirsiniz. Eğer ışıltılı görünmek istiyorsanız, o zaman kristalleri tercih edebilirsiniz. Boyun kısmınız daha sade ve zarif görüneceği için küpelerinizi dilediğiniz kadar taşlı ve gösterişli seçebilirsiniz.

Açık Yuvarlak Yakalı Kıyafetler ile Takı Uyumu

Yuvarlak yakalı giysiler ile takmayı seçebileceğiniz çok sayıda kolye ve küpe türü vardır. Değerli taşların kristalleriyle birlikte çok katmanlı kolyeler takmayı düşünebilirsiniz. Çift zincir veya daha fazlası olabilir. Y şeklinde bir kolye ile sade ve kısa uzunlukta bir küpe birlikte harika görünecektir.

Düşük Omuzlu Giysiler İçin Uyumlu Takı Seçimi

Bu giysiler, cildin ön planda olmasının diğer elbiselerden daha fazla olduğu straplez elbiseye benzer. Direkt olarak dikkat kolyede olacağı için sevdiğiniz bir kolyeyi takmak istersiniz. Ancak dikkatli olmakta yarar var çünkü kolyenin genel kişiliğe ve kıyafete uyması gerekiyor. Süslemeli basit bir gerdanlık tasarımı veya yuvarlak kolye takmayı düşünebilirsiniz. Straplezden farklı olarak bu kıyafet türüyle birlikte daha gösterişli ve hareketli küpeler seçebilirsiniz.

Kare Yaka Giysilerle Takı Uyumu

Birbirleriyle uyumlu kolye ve küpe ararken, diğer tüm yaka modelleri de dahil, kare boyunların da popüler olduğunu göreceksiniz. Kare yakalı elbise ana cazibe görevi görür ve bir veya daha fazla zincirli geniş bir gerdanlık takabilirsiniz. Ayrıca göğse doğru uzanan çift zincirli bir kolye takmayı da seçebilirsiniz. Bununla birlikte görünümde sadelikten yanaysanız, o zaman da madalyonlar da gayet iyi bir seçim olacaktır. Bu kolyelerle birlikte küpelerinize karar vermeye çalışırken aynı malzemeden yapılması ve aynı renkte olması önemlidir.

Dolayısıyla görünümden pek memnun olmadığınız zaman, elbisenizi değiştirmek için acele etmeyin. Doğru mücevherler için alışveriş yapmayı tercih edin. Kolye ve küpe uyumu hakkında bilgiye sahip olmak, az çaba harcayarak görünümünüzü daha iyi hale getirmenize yardımcı olur.