Hepimiz yüksek kalitede pırlantaların çok pahalı olduğunu biliyoruz, ama ya doğal bir elmas için bu kadar para ödemek istemezseniz? Aynı görünen ancak daha uygun fiyatlı bir etiketi olan taşlar var mı? Görünüşe göre pırlantaya benzeyen ve hatta fiziksel özellikleri bakımından epey yakın bazı değerli taşlar vardır. Bu taşların bazıları doğal, bazıları sentetik olarak yapılmıştır. Pırlanta yerine en sık kullanılan değerli taşlara bakalım:

Beyaz Safir

Beyaz safir türü, sadece bu değerli taşın elmas şeklindeki görünümünden dolayı değil aynı zamanda göreceli dayanıklılığından dolayı pırlanta taklidi olarak kullanılır. Sertlik ölçeğinde 9 puan alan safir, popüler kübik zirkonya dahil olmak üzere sahte elmas olarak kullanılan diğer taşlardan daha serttir. Bununla birlikte, beyaz safir, ölçekte sertlik derecesi 10 olan elmastan daha az dayanıklıdır.

Beyaz Topaz

Beyaz topaz, mineral topazın renksiz bir çeşididir. Elmasla karşılaştırıldığında bu malzeme nispeten yumuşaktır. Sertlik ölçeğinde aldığı puan 8’dir. Bu nedenle, gerçek elmas gibi görünse de, beyaz topaz çok daha kolay çizilir.

Mozanit

Mozanit, bir silisyum karbür biçimidir ve genellikle sentetik olarak üretilir. Ölçekteki 9.5 puanlık sertliği nedeniyle, belki de dayanıklılık açısından gerçek olana en yakın olan elmas imitasyon malzemesidir. Gerçek pırlantaya çok benzemesine rağmen, mozanit, optik farklılıklar ile sonuçlanan farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Örneğin, mozanit, elmastan daha parlaktır ve ışık aldığında daha fazla renkte parıldar.

Kübik Zirkon

Kübik zirkonya bir zirkonyum dioksit biçimidir ve sentetik olarak oluşturulur. Bu, en popüler pırlanta ikame edicilerinden biridir. Gerçek olana benzer optik özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok ucuzdur. Bununla birlikte, kübik zirkonya oldukça yumuşaktır. Sertlik derecesi 8.5’tur. Bu nedenle takıldığında zaman içinde çizikleri kolayca biriktirir. Bu taş aynı zamanda elmastan çok daha ağırdır.

Lâl

Bazı sentetik lal çeşitleri renksizdir ve elmas taklidi olarak kullanılabilir. Lal elmastan çok daha yumuşaktır. Sentetik lalin sertliği ölçeğe göre 7,5 ila 8,5 arasında değişmektedir.

Spinel

Doğal olarak oluşan bir mineral olan spinel, beyaz çeşidi bazen elmas taklidi olarak kullanılan bir taştır. Diğer pek çok benzeri gibi, spinel 8 civarındaki sertlik derecesi ile gerçek elmastan daha yumuşaktır.

Rutil

Rutil, doğada bulunan bir mineraldir. Renksiz oluşturulan sentetik çeşidi bazen elması taklit etmek için kullanılır. Ancak Rutil, gerçek elmastan çok daha düşük bir sertliğe sahiptir. Sertlik derecesi 6.0-6.5’dir. Sertlik açısından aralarından inanılmaz bir fark olduğu için Rutil’in pırlantaya en benzeyen taş olmadığı da aşikardır.