Temel olarak, serçe parmak olarak da bilinen beşinci parmağa da yüzük takılabilir. Son yıllarda yüzük parmağı olan dördüncü parmak dışındaki parmaklara da yüzük takmak moda haline geldi. Artık her parmağınızı takılarla donatmak için kullanabilirsiniz. Ancak hangi parmağa hangi yüzüğü takacağınızı bilmek olası görüntü kirliliğinden ve rahatsızlık hissinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Kadınlar Neden Serçe Parmaklarına Yüzük Takıyor?

Modern tarihin çoğu boyunca, kadın yüzükleri her zaman zenginlik, sosyal sınıf ve prestijin sembolü olmuştur. Genellikle, yüzük takmak eskiden medeni durumu ifade etmek için kullanılırdı. Tarihte daha ileri giderseniz, kadınların yüzük taktıklarını ve temelde işaret parmağı da dahil olmak üzere her iki eldeki parmaklara taktığını görebilirsiniz. Viktorya döneminde ise, erkekler ve kadınlar evlilikle ilgilenmediklerini göstermek için serçe parmaklarına yüzük takmaya başladılar.

20. yüzyılda, giyim konusunda yeni bir yaklaşım ortaya çıktı.  Takılarda geleneksel yaklaşımlardan bir nebze de olsa uzaklaşıldı. Aynı şey serçe parmak yüzükleri için de geçerli hale geldi. Serçe parmağa takılan yüzükler özgürlük ve tarzın bir ifadesiydi.

Sonuç olarak, serçe parmağı yüzükleri günümüzde bir moda ifadesinden ve tarzından geleneğe bağlı olarak sosyal sınıfınızı veya statünüzü sergilemekten daha fazladır. Geleneksel olarak, bu yüzükler çok çeşitli şekillerde bulunmaktadır.

Serçe Parmak Yüzük Detayları

Serçe parmak yüzükleri 10, 14 veya 18 karat, belki de bazen 9 karat gibi katı altın gibi katı metalden yapılmıştır. Muadillerini gümüş veya platin olarak da bulabilirsiniz. Bu parmakta tercih edilen yüzüklerde, çok klasik bir görünüm olan merkez taşının solunda ve sağında ayarlanmış parlak bir kesim halinde küçük bir elmas görebilirsiniz. Serçe parmakta özellikle iyi olan taşlar turkuaz, kan taşı, oniks, lapis lazuli, kaplan gözü, turmalin, malakit ve yıldız safirdir.

Özellikle yıldız safirler son derece etkileyicidir. Nadir ve pahalıdırlar, ancak bir ışık kaynağı olduğunda, hareketinizle bir yıldız yaratır ve bu görünüm oldukça sıra dışı ve benzersizdir. Bu parmak için kullanılan yüzükler halka şeklinde ve taşları çoğunlukla yassı taşlardır.

Neden Serçe Parmak Yüzüğü Takmalısınız?

Temel olarak, aynı nedenden ötürü diğer kıyafet ve aksesuarlarınızın çoğunu giyersiniz. Basitçe hoşunuza gittiğinden ve kendi tarzınızı ifade etmek istediğinizde serçe parmağınıza rahatlıkla yüzük takabilirsiniz.

Serçe Parmağına Yüzük Takarken Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

  • Bu parmağınızda çok iri yüzükler kullanmamaya özen gösterin. Taşlı modeller tercih edecekseniz bile taşın büyüklüğünün parmağınızın çapından küçük olmasına dikkat edin.
  • Metalleri karıştırmayın. Ya altın ya da gümüş renkli yüzükler tercih edin. Tabii ki bronz da takabilirsiniz ama bu parmakta altın ya da gümüşler daha şık durmaktadır.
  • Aşırı gösterişli yüzükler almayın. Çok cesur ve süslü gravürlü veya çok sayıda farklı taş bulunan yüzükler bu parmağa ait değildir.
  • Serçe parmak yüzüğünüzün rengi ya da taşlarını başka bir aksesuarınızla eşleştirin. Örneğin bir kolye ucu ya da küpeyle takım kullandığınızda, bu ince detaylar çok hoş görünebiliyor.  
  • Farklı boyutlarda yüzükler satın alın. Mevsim değişimlerinde parmaklarınızın büyüklüğü de sıcaklığa bağlı olarak değişebilir. Yaz aylarında şişmeye müsait parmaklarınız kışın daha incedir. Bu nedenle, farklı boyutlarda yüzükler alarak yılın farklı zamanlarında kolayca takabilirsiniz.